×

Uh-oh, it looks like your Internet Explorer is out of date.

For a better shopping experience, please upgrade now.

Mathematics Tutoring: Word Problems - Fractions and Decimals
     

Mathematics Tutoring: Word Problems - Fractions and Decimals

by Mark J. Curry
 

See All Formats & Editions

There are many people who don’t like to do word problems. However, they are extremely important to be able to solve. The hardest thing about word problems is to understand them. Once that’s done, it’s just a matter of setting up the problem and solving it. This Mathematics Tutoring: Word Problems – Fractions and Decimals edition eBook

Overview

There are many people who don’t like to do word problems. However, they are extremely important to be able to solve. The hardest thing about word problems is to understand them. Once that’s done, it’s just a matter of setting up the problem and solving it. This Mathematics Tutoring: Word Problems – Fractions and Decimals edition eBook tutorial provides tips and tricks to aid in solving fractions and decimals word problems, in addition to 100 different fraction and decimal practice problems to solve. An answer key section is also provided to check answers.

Sample problems from the book:

Ava’s dog just had five puppies. The heaviest puppy weighed 1-1/16 pounds. The lightest one weighed 7/8 pounds. How much more did the heavier puppy weigh than the lightest puppy?

Frank took an 11-1/2 foot board and cut it into four equal pieces. How long was each piece?

Kimberly stands at 66-5/8 inches. Her reach is another 21-1/4 inches. If an object in the cabinet is 88 inches high, can Kimberly reach it without using a stool? Why or why not?

Shauna bought a chicken sandwich for $3.85, a small French fries for $1.49, and an iced tea for $2.19. She paid $0.45 in sales tax. How much did Shauna’s lunch cost?

The Titanic lies about 2.5 miles deep on the ocean floor. If one 1 mile is 5,280 feet, how many feet deep is the Titanic underwater?

For a whole year it costs $1,235.52 for satellite television. How much does it cost each month?

Fern works 48 hours every week. Her hourly rate is $17.50 for the first 40 hours and earns time and a half (1.5) for any hours in excess of 40 hours. How much money does Fern earn every week?

Product Details

BN ID:
2940014559140
Publisher:
Mark J. Curry
Publication date:
04/18/2012
Series:
Understanding Basic Math , #5
Sold by:
Barnes & Noble
Format:
NOOK Book
Pages:
28
File size:
19 KB
Age Range:
9 - 12 Years

Meet the Author

Mark Curry earned a Bachelor’s Degree in Elementary Education with a mathematics concentration from East Stroudsburg University, located in East Stroudsburg, Pennsylvania. He also earned a Master of Education Degree in Elementary Education, also from East Stroudsburg University. Mark has taught basic mathematics through beginning algebra at a New Jersey state prison for nearly six years. Mark is married to Kristie and they have two daughters; Alexa, who is seven-years-old and Abigail, who went home to the Lord shortly before birth in 2007. They currently have an unborn son on the way.

Customer Reviews

Average Review:

Post to your social network

     

Most Helpful Customer Reviews

See all customer reviews