Natan mędrzec

Natan mędrzec

by Gotthold Ephraim Lessing

NOOK Book(eBook)

$0.98

Available on Compatible NOOK Devices and the free NOOK Apps.
WANT A NOOK?  Explore Now
LEND ME® See Details

Overview

Gotthold Ephraim Lessing

Dramaturg, krytyk, teoretyk literatury, filozof i teolog, przedstawiciel niemieckiego Oświecenia. Wywarł wielki wpływ na rozwój teatru jako redaktor &quo;Beitrage zur Historie und Aufnahme des Theatres", pracownik Teatru Narodowego w Hamburgu, autor książki Hamburgische Dramaturgie, wreszcie jako dramaturg. Dość powiedzieć, że jego sztuka Miss Sara Sampson uznawana jest za pierwsze dzieło tzw. dramatu mieszczańskiego, przeciwstawiającego się klasycznym regułom, zaś Natan mędrzec – za pierwszy niemiecki przykład tzw. dramatu idei.
Lessing przyjaźnił się z Mojżeszem Mendelssohnem, inicjatorem Haskali, czyli żydowskiego Oświecenia. Według niektórych na Mendelssohnie wzorowany jest tytułowy bohater sztuki Natan mędrzec. Był zwolennikiem wolności myśli w kwestiach teologicznych i żywił przekonanie o możliwości oparcia religii na racjonalnych podstawach.

Ur. 22 stycznia 1729 w Kamenz w Saksonii
Zm. 15 lutego 1781 w Brunszwiku
Najważniejsze dzieła: Laocoon (esej o poezji i malarstwie), dramaty: Miss Sara Sampson (1755), Minna von Barnhelm (1763-1767), Emilia Galotti (1772), Natan mędrzec (1779)Related collections and offers

Product Details

BN ID: 2940153423470
Publisher: Booklassic
Publication date: 08/05/2016
Series: Natan mędrzec
Sold by: PUBLISHDRIVE KFT
Format: NOOK Book
File size: 369 KB

Customer Reviews